Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 6 mar 2010

Ostatni miesiąc upłynął mi pod znakiem sesji, tak więc blog ten nie wyglądał tak jak to sobie wcześniej zaplanowałem. Na szczęście okres zaliczeń już za mną, tak więc mogę wreszcie zrobić to, co sobie wcześniej zaplanowałem. Tak więc, z drobnym poślizgiem, ale zawsze... ZACZYNAJMY!

Komiks, czyli z czym to się je?

Według "Uniwersalnego słownika języka polskiego" z roku 2003 komiks to: "historyjka obrazkowa z tekstem, zwykle humorystycznym lub sensacyjnym", a komiksowy znaczy: tyle co "odnoszący się do komiksu" lub "prezentujący niski poziom artystyczny". Ze smutkiem przyznaję, że gdyby zapytać statystycznego mieszkańca planety Ziemia, czym jest komiks, odpowiedział by pewnie podobnie.
Jedynym wyjątkiem jest Japonia, gdzie parę lat tamu parlament przyjął ustawę mówiącą, że manga jest dziedzictwem narodowym Japonii i częścią jej dorobku artystycznego i kulturowego. Zaś poprzedni premier tego kraju, publicznie przyznał się, że czyta mangi oraz przyczynił się do promocji komiksu japońskiego na świecie ustanawiając nagrodę: International Manga Award, która jest przyznawana, przez Ministerstwo Kultury Japonii, dla najlepszego komiksu niejapońskiego inspirowanego mangą.Trochę inaczej, rzecz ma się w Stanach. Jest to kraj w którym od co najmniej pół wieku wydaje się komiksy i co najmniej od tego czasu twórcy próbują przekonać społeczeństwo, że komiksy mogą nie tylko służyć rozrywce, ale mogą być również ważną częścią kultury. Jeden z pisarzy amerykańskich napisał w posłowiu do "Sandamana" o komiksie: "Jeżeli to nie jest literatura, to nic nią nie jest".

Podobnie rzecz ma się u nas. Jeszcze wiele wody w Wiśle przepłynie nim Polacy przekonają się do komiksu.

Plany na przyszłość

Od kolejnego posta na tym blog pojawiać się będą recenzje komiksów i animacji. Będę w nich opisywał swoje wrażenia na temat poszczególnych tytułów. Nie ukrywam, że chciałbym, aby każda z osób, która będzie go czytać napisała swoją krótka opinię na temat opisywanego tytułu, aby Wam to ułatwić pod każdym artykułem, będę umieszczał informację o czym będę pisał w następnym poście. Jednak nie wykluczam, że pod wpływem chwili napiszę o czymś zupełnie innym. Każdy artykuł będzie, również zwieńczony, moją wariacją na temat tabelki z ocenami. Tego typu tabelki pojawiają się choćby w pismach o grach komputerowych. Zdecydowałem się na skalę szkolną od 1 do 6 gdyż moim zdaniem jest to skala, którą, każdy dobrze zna, a poza tym skala od 1 do 10 jest zbyt oklepana. Obok, krótkie wyjaśnienie co jest czym.

Ocena końcowa- nie średnia z ocen cząstkowych tylko ocena końcowa. Znajduje się w górnym, prawym rogu tabelki.
Nazwa- tytuł pod jakim wydano komiks w Polsce lub tytuł anglojęzyczny.
Nazwa oryginalna- w przypadku gdy pokrywa się z tym co powyżej pole to pozostanie puste.
Gatunek- tutaj może pojawić się problem, gdy będę opisywał mangi, postaram się jednak wyjaśnić o co chodzi w samej recenzji.
Liczba tomów- w przypadku animacji, będzie to ilość odcinków, gdy z tyłu liczby znajdziecie "+" oznaczać to będzie, że seria nie jest jeszcze zamknięta.
Flaga- za nią pojawi się nazwa polskiego wydawcy lub słowo "brak".
Frajda- długo zastanawiałem się nad tym czy warto coś takiego oceniać, jeżeli można to umieścić już w ocenie końcowej, jednak w przypadku GitS 2 wpisałbym frajda: 2, ocena końcowa: 4+.
Muzyka- pole puste w przypadku recenzji komiksów.
+, - - krótko o tym co przyciągnęło moją uwagę na plus i na minus.

Mam nadzieję, że moje recenzje przypadną Wam do gustu. Będę opisywał zarówno te tytuły które warto obejrzeć jak i te od których warto trzymać się z dala. Oczywiście nadal, będą pojawiać się najistotniejsze moim zdaniem newsy z rynku komiksowego i animacyjnego, ale będą to raczej komentarze niż suche fakty, które można przeczytać w innych serwisach. Ponieważ największym zainteresowaniem do tej pory cieszył się mój post podsumowujący anime, zacznę od jednego z nich. Pierwszym opisywanym przeze mnie tytułem będzie: "Higashi no Eden".

Postscriptum

Oglądałem wczoraj na Polsacie serial kryminalny "Kości" (oryg. Bones). Głównymi podejrzanymi byli uczestnicy konwentu Imagecon. Główna bohaterka, pani antropolog, nazwała go : "zderzeniem życiowych rozbitków i komercji". Jeden z bohaterów, fan fantastyki, wymienił kilka tytułów, wśród nich "Akirę". Natomiast gdy tłumaczył czym jest konwent powiedział, że jest to zlot, między innymi, fanów anime. Fani fantastyki zostali w nim pokazani raczej neutralnie.

{ 2 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

  1. Oczekuje z niecierpliwości, ale nie pisz nic zanim ja czegoś nie dodam ;P

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie wykonana tabelka z ocenami, gratuluje ;)

    OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -