Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 12 kwi 2010

Zanim napisze artykuł o mandze Blame! małe podsumowanie tego co wydarzyło się w komiksowym półświatku w ostatnim czasie. Tym razem, będzie bardziej swojsko, opiszę co działo się w Polsce i Europie.

Tituef na święta

Święta za pasem, mimo to kilka dni temu znalazłem w jednej z lokalnych gazet artykuł powiązany zarówno z komiksem jak i ze świętami. Otóż w Szwajcarskiej Lozannie ułożono ogromy portret znanego, również Polakom, bohatera europejskiego komiksu z pisanek. Tak, to nie żart. Ciekawi mnie, ile czasu musi upłynąć w Polsce, aby i u nas taka inicjatywa została zrealizowana. Najlepiej z bohaterem jakiegoś rodzimego komiksu w roli głównej. Poniżej zdjęcie z Expressu Bydgoskiego.

Tekst pod zdjęciem: Aż 66 tysięcy jaj złożyło się na niesamowitą mozaikę, zaprezentowaną w niedzielę [04.04.br] w szwajcarskiej Lozannie. Po imprezie jajka zostały wykupione przez publiczność, a dochód z nich został przeznaczony na pomoc dzieciom chorym na nowotwory.


Śmierć teoretyka komiksu

30 marca zmarł Krzysztof Teodor Teoplitz. Scenarzysta min.: Czterdziestolatka i Czterdziestolatka. Dwadzieścia lat później. Przyznam, że ja do tej pory kojarzyłem tego pana wyłącznie z publicystyką polityczną z łamów Przeglądu. Okazuje się jednak, że pan profesor pisał doktorat z komiksu i to już w 1985 roku. Burzy to trochę moje przeświadczenie o tym, że środowisko akademickie jest nastawione anty komiksowo. Mam nadzieję, że rosnąca popularność tego medium w Polsce spowoduje, iż więcej profesorów zacznie widzieć w komiksie sztukę.


 Komiksowa Bydgoszcz

Oj, dużo się dzieje w moim rodzinnym mieście jeżeli chodzi o imprezy komiksowe. 27 marca miała miejsce kolejna już Bydgoska Sobota z Komiksem. Niestety z powodu remontu w mieszkaniu nie mogłem w niej uczestniczyć. Druga impreza odbywać się będzie w dniach 8-11 kwietnia. Będą to IV Dni Kultury Japońskiej. Impreza może mniej komiksowa, ale być może ostatniego dnia odbędą się dyskusje na temat komiksu. Co ciekawe nad obydwoma wydarzeniami patronat objął prezydent miasta pan Konstanty Dombrowicz. Dlaczego? Powody mogą być dwa. Po pierwsze Bydgoszcz przyłączyła się do wyścigu o przyznanie jej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Po drugie wybory tuż, tuż. Mam nadzieję, że miasto będzie pomagać komiksiarzom nie tylko w roku wyborczym.

Źródła:

- Express Bydgoski
- Poltergeist
- anime.com.pl

{ 1 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

  1. Post ten miał zostać opublikowany w weekend, jednak z powodu tragedii, jaka wydarzyła się w sobotę, publikuję go dopiero dziś.

    OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -