Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 28 lut 2011

(Post zawiera materiały przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia, jeżeli nie przekroczyłeś tego wieku, podaruj sobie rozdziały pt: Najbardziej najeżona premiera roku oraz Chopin, k***a!)

Mimo, iż za oknami śnieg i mróz, nasz rodzimy rynek komiksowy w lutym wręcz kipiał. Zapowiedzi imprez, kinowe premiery, a nawet jedna afera, i to jaka. Oczywiście jak zwykle wmieszali się w to politycy oraz reporterzy TVN-u, ale po kolei.

Komiksowa Bydgoszcz

Niezaprzeczalnie dla wszystkich entuzjastów literatury obrazkowej w mojej rodzinnej Bydgoszczy najważniejszą informacją jaka pojawiła się w lutym było ogłoszenie daty kolejnej Bydgoskiej Soboty z Komiksem. W programie: wystawy, wykłady oraz spotkania z autorami komiksów. Festiwal odbędzie się 19 marca w przestrzeni kulturalnej WSG przy ulicy Królowej Jadwigi i potrwa w godzinach od 11.00 do 17.30.

Najbardziej najeżona premiera roku

Promocja kinowej wersji przygód Jeża Jerzego nabiera rozpędu. Po zaprezentowaniu oficjalnego trailera, przyszedł czas na piosenkę promującą tą produkcję. Piosenkę wykonują raperzy Sokół i Ero, którzy użyczyli swoich głosów postaciom występującym w filmie. Tym którzy nie pamiętają przypominam: Jeż Jerzy jest adaptacją komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka pod tym samym tytułem, który cyklicznie ukazuje się na ostatniej stronie magazynu Ślizg. Za jego pomocą autorzy w sposób prześmiewczy wytykają nam Polakom nasze wady. Premiera 11 marca 2011.
EDIT: W najnowszym numerze Newsweek'a artykuł o filmie.Chopin, kurwa!

Takiej afery w polskim półświatku komiksowym nie mieliśmy od czasów gołej pupy Bulmy, ale zacznijmy od początku. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji roku Chopinowskiego postanowiło wydać antologię komiksową pt: Chopin: New Romantic. Miała być ona rozprowadzana za darmo w niemieckich szkołach, aby zareklamować polską kulturę u naszych zachodnich sąsiadów. W jednym z komisów (autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego), którego akcja dzieje podczas przygotowań do koncertu Chopinowskiego w jednym z więzień, bohater do złudzenia przypominającego naszego wielkiego kompozytora posługuje się wulgarnym językiem. Fakt ten nie umknął reporterom TVN-u, którzy zabrali się do dzieła. Po licznych negatywnych komentarzach odpowiedzialne za wydanie tegoż zbioru, wydawnictwo Kultura Gniewu, postanowiło oddać dotację. Ostatecznie MSZ postanowiło, że publikacji nie zniszczy, ale będzie rozdawać w niemieckich placówkach kulturowych. Z okładki, zaś zniknie polskie godło.

W mojej opinii, mamy tu do czynienia z dwoma, bardzo krzywdzącymi stereotypami, po pierwsze komiks jest tylko dla dzieci (więc dajmy go do szkół), po drugie w szkołach uczą się tylko małe dzieci (zarówno w podstawówkach jak i szkołach średnich) nie mające pojęcia, że istnieją taki słowa jak: kurwa, czy chuj, które notabene, można znaleźć w każdym słowniku języka polskiego i co dalej za to idzie są one częścią naszej polskiej kultury (nie najwyższych lotów, ale zawsze). Oczywiście zarówno MSZ jak i KG mogły przewidzieć, że może się to tak zakończyć i już podczas tworzenia scenariusza i nie dopuścić do stworzenia fabuły, której akcja dzieje się w więzieniu, bo przecież nie jest to środowisko używające kwiecistego języka. Żal mi również pana Ostrowskiego do którego zapewne zostanie przyszyta łatka "gwałciciela polskiej kultury".

Kubica w komiksie

W lutym bardzo dużo się mówiło o naszym jedynaku w F1. Jak wszyscy wiemy, niestety nie z powodu fantastycznej jazdy, ale wypadku podczas jednego z włoskich rajdów. Z tej okazji dziennikarze prześcigali się w wynajdowaniu ciekawostek o polskim kierowcy. Na czoło tych poszukiwań wysunęła się telewizja TVN 24, która podała informację o Japońce mieszkającej w Polsce, która pracuje nad komiksem o Kubicy, właśnie. Więcej prac Uli Matos znajdziecie tutaj.

Rewolucja w życiu pająka

Ostatnimi czasy Peter Parker nie ma lekko, a z racji tego, że jet to mój ulubiony bohater z uniwersum Marvela napiszę o tym fakcie parę słów.

Po pierwsze wiemy coraz więcej o powstającym filmie The Amazing Spiderman w reżyserii Marc'a Webb'a do scenariusza ojców pająka Stan'a Lee i Steve'a Ditko. Głównym złym w tym filmie będzie Lizard (czyli Jaszczur). Najciekawszą informacją jak został do tej pory podana jest wygląd stroju bohatera. Jest on dużo mniej cukierkowy niż ten, który widzieliśmy w pierwszej trylogii, za co twórcom szczerze dziękuję.

Po śmierci jednego z członków Fantastycznej Czwórki komiks z główną osią fabularną przygód zespołu został przemianowany na FF, przy zachowaniu dotychczasowej numeracji. Skrót pochodzi od nazwy Future Foundation, organizacji założonej przez pozostałych członków Fantastic Four mającej na celu walkę ze złem. Prócz pająka do drużyny ma dołączyć jeszcze kilku superherosów, ale trzon drużyny będzie stanowić wspomniana czwórka.


Poza tym Marvel wydał komiks, którego okładkę widzicie poniżej.

Spojrzenie na rynek mangi w Polsce

Informacja o upadku Anime Gate, potwierdzona! Na razie firma Vision postanowił zawiesić działalność działu. Były szef tegoż studia zapewnia jednak, że jeżeli uda mu się wszystko zorganizować, będzie wydawał animce na własną rękę. Jeżeli to by się udało było by naprawdę miło ze względu na fakt, że na polskim rynku wydawniczym pozostało jedynie IDG, które również zawiesza swoją działalność w tym zakresie.

Wydawnictwo Waneko potwierdziło, że wyda w Polsce komiks High Scool of the Dead. Akcja komiksu dzieje się w szkole średniej zaatakowanej przez zombie komiks jest bardzo wysoko ceniony jednak wytyka mu się za dużą ilość fanserwisu, który psuje nieco przekaz. Seria animowana, która powstała w oparciu o komiks stała się słynna z powodu Matrix cycków.
Dodatkowo jak podaje serwis anime.com.pl w trzecim rozdziale noweli Macross R- The Ride, pojawi się nowa bohaterka. Magdalena "Lena" Zielonaska jest 19-letnią potomkinią polskiej szlachty z Litwy oraz córką właściciela banku Wisła & Odra. Zasiądzie ona za sterami SV-52γ Oryol, którego pierwowzory zostały po Pierwszej Wojnie Kosmosu wywiezione do Rosji, Ukrainy i Polski i weźmie udział w wyścigach myśliwców. Madzia jest bardzo uzdolnioną dziewczyną o czym świadczy fakt, że ma już ukończony uniwersytet. Dodatkowo jest bardzo ładna. Jak widać nie jest prawdą, że za granicą mają nas za zapijaczonych złodziei samochodów.

Pikachu News!

Na stronie pokemon.com ruszyła karcianka w formie on-line. Starsi gracze zapewne pamiętają, że dziesięć lat temu została wydana gra Play it! w której można było zagrać kartami z Base Set'u 2, tym razem będziemy mogli zagrać większą ilością kart, również tymi z najnowszego dodatku Black & White oraz zmierzyć się z 12 graczami stworzonymi przez twórców.


Znów wyszedł mi strasznie długi post. Dla tych, którzy wytrwali nagroda w postaci filmiku ze specjalnymi pozdrowieniami dla tych którzy jeszcze walczą na sesji. Do zobaczenia za miesiąc!
{ 2 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

 1. Jarek jak mogłeś! Pisze się AMAZING:P ale podejrzewam, że to tylko jakaś paskudna literówka się zakradła:)

  Matrix cycki. (więcej nie muszę dodawać)

  Nie wiem czy to źle ale te stroje nowej Fantastycznej Czwórki wyglądają jakoś tak Ipod-owato. I Spiderman w białym kostiumie? Litości!

  Ten film Amazing Spiderman ma być restartem serii tak? Czyli, że co? Po trzech coraz gorszych filmach robią nowy, który będzie się dział od początku?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na temat fabuły najnowszego filmu niewiele wiadomo, na nowym plakacie pojawia się olbrzymia czwórka, jednak twórcy oficjalnie odcinają się od poprzedniej fabuły.

  Co do ciuchów pająka to było już ich naprawdę wiele pojawił się nawet pomysł, aby w zależności od misji nosił on inny kostium, jednak zawsze wracano do tego klasycznego.

  OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -