Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 4 maj 2011

Duża ilość czasu wolnego na przełomie kwietnia i maja spowodowała, że znalazłem nieco wolnego czasu na nadrobienie zaległości w lekturze komiksów. Jednym z nich jest dzieło amerykańskiego rysownika Roberta Crumba, znanego z niezwykłego zamiłowania do podejmowania w swoich dziełach tematu narkotyków i seksu.

Biblia, święta księga dwóch z trzech największych religii: judaizmu i chrześcijaństwa. Składa się ona ze Starego i Nowego Testamentu podzielonych, w zależności od kanonu, na 39 (judaizm i wyznania protestanckie), 46 (katolicy) lub 49 (kanon prawosławny) ksiąg. Pismo Święte, według biblistów, kształtowało się od ok. X w p.n.e., aż do końca I w n.e., kiedy to powstały ostanie księgi Nowego Testamentu, nieuznawanego przez Żydów, gdyż według nich, za jego powstanie nie odpowiadał nikt, natchniony przez Boga. Co ciekawe, ksiąg tych nie uznają również wyznawcy Islamu, choć uważają oni Jezusa za proroka, co więcej, w Koranie można znaleźć odniesienia do Ewangelii.


Pierwszą księgą Starego Testamentu jest Księga Rodzaju. Jej autorstwo przypisuje się tradycyjnie Mojżeszowi, który spisał historie, które do tej pory byłe przekazywane ustnie przez Hebrajczyków. Księga ta składa się z 50 rozdziałów obejmujących historię świata od jego jego stworzenia, poprzez wypędzenie człowieka z Edenu, historię potopu, dzieje Abrahama, Izaaka i Jakuba, aż do rządów Józefa w Egipcie. To właśnie ta księga zainspirowała Crumb'a, który postanowił pokazać ją w formie, jakiej do tej pory nie znała, czyli w formie komiksu.

"Każda (...) komiksowa wersja Biblii, jaką widziałem, zawiera fragmenty całkowicie zmyślonych narracji i dialogów, dodane, by ożywić i "zmodernizować" stare teksty. Jednak wszystkie te komiksy biblijne głoszą wierność przekonaniu, że Biblia jest "słowem bożym" lub "natchniona przez Boga", podczas gdy ja o ironio!, nie wierzę, że Biblia jest "słowem bożym". Wierzę, że to słowa ludzi. Niemniej jest to tekst obdarzony mocą (...)." 1 .

Gdy pierwszy raz usłyszałem o zaadoptowaniu Księgi Rodzaju na komiks będący dosłownym przekazaniem tego co jest w niej napisane, wydało mi się to niemożliwe. Duża ilość opisów przeplatana krótkimi dialogami utrudniała zadanie. Osoba nieobeznana z materią komiksu mogła stworzyć dzieło skradające się z masy kadrów, przeplatanych krótkimi dialogami. Na szczęście Crumb nie jest "komiksowym przedszkolakiem" i pozostawił cały tekst. Tak, Drogi Czytelniku w komiksie (może poza bardzo małymi wyjątkami) znajdziemy cały tekst księgi. Tak, więc dostaliśmy dzieło, które tak naprawdę jest czymś pomiędzy komiksem, a ilustrowaną książką.

Kolejną trudnością w narysowaniu Księgi Rodzaju była duża ilość bohaterów. Tych głównych nie ma oczywiście zbyt wielu, problem pojawia się przy okazji rodowodów. Tutaj autor popisał się wręcz tytaniczną pracą, gdyż w miejscach gdzie one się pojawiają mamy pokazane twarze wszystkich wymienionych.

Styl w jaki Crumb przedstawia ludzi może odpychać, są oni po prostu brzydcy. Proporcje ich ciał przypominają nieco neandertalczyków. Nie uświadczymy w nim również żadnej kobiety, której wygląd odpowiadałby istniejącym kanonom piękna. Mimo, iż postacie do najpiękniejszych nie należą zostały one pokazane bardzo realistycznie. Mężczyźni mają owłosione nogi, widać, również bardzo wyraźnie, że kobiety nie noszą staników. Bardzo realistycznie została oddana również odzież, nad czym autor podobno mocno się namęczył.

Za polskie wydanie Księgi Genesis odpowiada Wydawnictwo Literackie, które do tłumaczenia wykorzystało przekład z języka hebrajskiego opracowanego przez Izaaka Cylkowa. Co do samej formy wydania nie mam żadnych zastrzeżeń, twarda oprawa, dość grube, nieco żółtawe, nielakierowane stronice. Na końcu komiksu znajdują się przypisy w których Crumb wyjaśnia wszelkie zmiany jakich dokonał, jak również próbuje dociec o czym naprawdę opowiada Księga.

Biblia fascynuje badaczy literatury tym, że już od ponad trzech tysiącleci istnieje w niemal niezmienionej formie. Nigdy nie musiała zostawać odkryta na nowo gdyż nigdy nie zaginęła w mrokach wieków jak to miało miejsce ze wszystkimi innymi dziełami. Dlatego uważam, że jeżeli ktokolwiek, bez względu na wyznanie, interesuje się sztuką, kulturą czy historią, powinien ją znać. Jeżeli do tej pory nie miałeś odwagi się z nią zapoznać, teraz masz okazję.

____________________________________________
1 - fragment pochodzi ze Wstępu do wydania angielskiego, znajdującego się na początku polskiego wydania Księgi Genesis, Roberta Crumb'a; napisanego przez samego autora

Postscriptum

Podczas Liturgii Wielkiej Soboty w Kościele Katolickim czyta się fragment o stworzeniu świata zawarty na początku Księgi Wyjścia. Ta najważniejsza w roku msza, zwana jest również Liturgią Wigilii Wielkiej Nocy. Jest ona wspomnieniem zmartwychwstania Jezusa. Historia ta inspiruje wielu, również Japończyków (1% chrześcijan), którzy z okazji tego wydarzenia umieścili w sieci krótką animację pokazującą męczeńską śmierć Chrystusa oczami jednego ze skazanych z nim łotrów.


{ 3 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

 1. Powiedz mi czy wiesz może jaka jest reakcja na świecie na publikację tego komiksu?:> Interesuje mnie to bo większość prób tknięcia świętych rzeczy jest skazana na potępienie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co się orientuje komiks wszedł już do kanonu. Niektórzy twierdzą, że dopiero teraz, czyli u schyłku swojego życia Crumb stworzył dzieło niebanalne i wybitne. Jak pisałem komiks jest bardzo wiernym odtworzeniem Księgi Rodzaju dlatego wyszydzanie tego pomysłu nie miałoby większego sensu.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo mi się podoba ten tekst, sam nie napisałbym tego lepiej
  ;-))

  OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -