Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 2 cze 2013

Rynek mangowy w Polsce powoli zwalnia, a to bezsprzecznie oznacza, że zbliża się lato. Okres w którym wydawcy odpoczywają oraz rewidują swoje plany na drugą połowę roku, a czytelnicy mają okazję na dokarmienie swoich portfeli, które skutecznie odchudziła lawina nowości z początku roku. Oczywiście można pójść w inną stronę i wreszcie zakupić coś, co przez kilka miesięcy znajdowało się jedynie w sferze naszych marzeń. Zanim jednak do tego dojdzie przyjrzyjmy się jak przez ten ostatni miesiąc zmienił się nasz rynek.

Na początek uzupełnienie poprzedniej Mangi nad Wisłą. Otóż z przykrością donoszę, że w zeszłym miesiącu zapomniałem poinformować Was, Drodzy Czytelnicy o nowym wydawnictwie, które próbuje sił na naszym rynku. Na to wołające o pomstę do Nieba przeoczenie zwrócił mi uwagę w komentarzach amsterdream, za co chciałbym mu teraz serdecznie podziękować. Tak więc śpieszę was poinformować, że 14 kwietnia swoją działalność rozpoczęło wydawnictwo Taiga. Nazwa to oznacza Tygrysa o czym dość dobitnie informowało nas stare logo wydawnictwa. Tak, stare, ponieważ to które widzicie z boku to nowa wersja logotypu. W mojej opinii, dużo lepsza od poprzedniej. Na dzień dzisiejszy Taiga zapowiedziała trzy serie komiksowe. Pierwsza z nich, Strażniczka Orelianu autorstwa Rin Kouduki,  swoją premierę ma mieć już 5 czerwca. Ta jednotomowa historia koncentruje się na postaci Airy, której zostaje powierzone stanowisko osobistego rycerza jego wysokości księcia Rudeiris'a. Służba ta rozpoczyna się dość niezwykle, gdyż książę ofiarowuje swojemu ochroniarzowi gorący pocałunek. Tych którzy spodziewają się, że młody następca tronu przejdzie po tym do rzeczy, muszę zmartwić, bo Strażniczka... jest romansem. Przykładowe plansze z tej serii znajdziecie na taigowym facebooku.

Kolejną zapowiedzią od gdańskiego wydawnictwa jest dziesięciotomowe Pet shop of horrors autorstwa Matsuri Akino. Każdy z tomów opowiada historię jednego z klientów sklepu zoologicznego prowadzonego przez niejakiego hrabiego D w nowojorskiej chińskiej dzielnicy. Każdy z nich przybył tu gnany chęcią znalezienia niebanalnego pupila. O dziwo, każdy z nich znalazł tu dokładnie to czego szukał. Jednak przed zakupem musiał on zapoznać się ze swoistą instrukcją obsługi zwierzaka, co musiał potwierdzić swoim odręcznym podpisem. Równolegle do tych wydarzeń śledzimy losy Leona Orcot'a, detektywa policji, którego tropy znalezione na badanych przez niego miejscach zbrodni zawiodły go do tajemniczego sklepiku mieszczącym się w nowojorskim Chinatown. W 1999 roku seria została zaadaptowana na czteroodcinkową serię OAV (orginal anime video). Polska premiera pierwszego tomu serii zapowiedziana jest na lipiec bieżącego roku.

Ostatnią zapowiedzią od Taigi jest Walkin' ButterflyChihiro Tamaki. Czyli kolejna po Paradise Kiss manga o kulisach modelingu. Michico ma 19 lat i wstydzi się swojego wysokiego... wzrostu. Obsesja ta powoduje, że co i rusz zmienia ona pracę. W końcu trafia ona do firmy cateringowej obsługującej pokazy mody. Podczas jednego z takich zleceń zostaje omyłkowo wzięta za modelkę i zagoniona na wybieg. Jak się więc okazuje jej kompleks na punkcie wzrostu był sporo przesadzony. Pomyłka zostaje odnotowana tylko przez jedną osobę (!) projektanta Miharę, który rzuca dziewczynie wyzwanie: "nie wytrzymasz w naszym świecie, bo nie akceptujesz siebie". Seria ta zamknęła się w czterech tomach które w 2008 roku zostały zaadaptowane na dwunastoodcinkową dramę. Polska premiera pierwszego tomu już w sierpniu.


9 maja JPF rozpoczął rozsyłanie pierwszego tomu reedytowanej mangi Ghost in the Shell, Masamune Shirow. Co więcej możliwym jest, że w Polsce wystartuje najnowsza komiksowa pozycja z tego uniwersum czyli Ghost in the Shell: Arise, autorstwa Junichi Fujisaku, które ma koncentrować się na wydarzeniach sprzed powstania sekcji 9. Jej uzupełnianiem ma być czteroodcinkowe anime pod tym samym tytułem, które wystartuje w Japonii już w lipcu. 

Kolejną informacją jaką przekazało nam mierzyńskie wydawnictwo to tytuł kolejnej Mega Mangi która pojawi się w 2014 roku. Będzie to dwutomowy komiks Mój drogi bracie o którym pisałem tutaj.

Jak już przy JPF-ie jesteśmy to Japończycy ogłosili, że 4 czerwca zostanie opublikowany ostatni rozdział wydawanej u nas przez to wydawnictwo mangi Neon Genesis Evangelion. Seria ta po osiemnastu latach (!) wydawania zamknie się w czternastu tomach. Przyznam szczerze, że miałem chwile zwątpienia kiedy obawiałem się, że seria ta nigdy nie zostanie dokończona, jak widać myliłem się.

Waneko zgotowało fanom wielką promocję z okazji wietrzenia magazynów. Ostatnimi czasy gdy słyszeliśmy ten tekst oznaczało to upadek polskiego rynku anime. Tym razem, na szczęście, jest nieco inaczej. Otóż warszawskie wydawnictwo wyprzedaje serie których dodruki nie są już planowe. Promocja objęła ponad setkę tomików, a wśród nich takie perełki jak Hiroshima 1945: Bosonogi Gen, Rewolucjonistka Utena, czy Tu detektyw Jeż.

Na koniec skrót zapowiedzi i premier. 10 maja swoją premierę miał pierwszy tom 6000 od Yumegari (przykładowe strony tutaj). 6 czerwca swoją premierę ma mieć pierwszy tom DOGS: Bullets & Carnage od Waneko. W drugiej połowie czerwca możemy spodziewać się Bokura ni Matsuwaru Etc. od Studia JG. Natomiast 12 czerwca ma mieć premierę pierwszy tom Zakochanego Tyrana od Kotori.

Na koniec chwiałbym zainicjować nowy cykl w ramach Mangi nad Wisłą...

POKEMON MIESIĄCA

Nie ukrywam, że jest wielkim entuzjastą gier z serii Pokemon. Boli mnie jednak fakt, że projekty stworków skutecznie odstraszają potencjalnych graczy. Dlatego też postanowiłem przeszukać sieć w celu znalezienia niestandardowych projektów kieszonkowych potworów. Podczas moich poszukiwań natknąłem się na rysownika nie przeciętnego, Jamie'ego Flack'a z Wielkiej Brytanii, który, między innymi, tworzy realistyczne wizerunki Pokemonów. Więcej jego prac znajdziecie na jego koncie na deviantarcie.


To tyle na dziś. Do zobaczenia w kolejnym wydaniu mangomaniacy!

{ 2 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

 1. Walkin' Butterfly nie ma anime, tylko dramę - czyli serial aktorski (http://mydramalist.info/title/202/walkin'_butterfly) :)

  Zapomniałeś jeszcze o premierze Otoyomegatari (StudioJG), Feng Yu Jiu Tan (Yumegari) i 7 miliardów igieł (JPF) - to wszystko jeszcze w czerwcu :)

  pozdrówka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heh, ostatnio ciągle o czymś zapominam, masakra :(.

   Usuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -