Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 9 lis 2010

Nastał październik! Studenci wreszcie po wakacyjnej labie, mogą przestać patrzeć z zazdrością na swoich młodszych kolegów z podstawówek, gimnazjów i ogólniaków, teraz, również i my możemy zacząć naukę. Rynek komiksowy w Polsce, również ruszył z kopyta, a to za sprawą łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier o którym pisałem w poprzednim podsumowaniu. Wydano ponad 50 nowości i właściwie teraz mógłbym zakończyć ten artykuł odsyłając was do innych źródeł, bo przecież wiele już o tym napisano i nie ma sensu tego powtarzać. Na szczęście jednak nie samym MFKiG polski komiks żyje.

Na spacer z nekomusume

Panie i panowie 24 października, odbył się w Warszawie (pierwszy w stolicy) Cosplay1 Walk. Przyznam, że gdy pierwszy raz o tym usłyszałem pomyślałem, że chodzi o jakieś zapasy w kiślu, dziewcząt z kocimi uszami (czyli nekomusume, właśnie) na Placu Zamkowym. Przyznacie, że inicjatywa zacna, jednak była by to raczej anty reklama fandomu m&a w Polsce. Po wczytaniu się w tekst podany przez organizatorów okazało się, że była to manifestacja, która miała propagować wspomniana fandom. Trasa "spaceru" przebierańców, bo oto chodzi w cosplay'u (o przebieranki, nie spacer), przebiegała od Placu Zamkowego, aż do klubu Studio 23, gdzie odbyły się prelekcje prowadzone przez organizatora, czyli wydawnictwo Waneko. Pozostaje i tylko przyklasnąć takiej inicjatywie, oby tylko nie pomylono Cosplay Walk'u z Paradą Równości.


Ssij, Edward, ssijUwaga, wszystkie fanki (i fankowie?) kultowego Zmierzchu! Już niedługo, bo w listopadzie bieżącego roku, dzięki wydawnictwu Publicat, obok autobiografii Roberta Patisona, będziecie mogły postawić manhwowy Zmierzch. Czemu manhwowy? Za rysunki do tego wybitnego dzieła odpowiada koreańska artystka Kim Young. Że co, jakiś żółtek zabrał się za ten epokowy hit? Spokojnie, spokojnie, za scenariusz odpowiada autorka oryginału, czyli Stephenie Meyer. Liczba stron 224. Cena 34,90. Ja, już idę wyłudzić pieniądze od mamy.

Zaokrętuj się na Słomkowym Kapeluszu

O polskiej premierze, obecnie najlepiej sprzedającej się mandze w Japonii, pisałem już tutaj. Wszyscy, którzy nie mogą się już tego tytułu doczekać, odsyłam na stronę JPF'u. Można tam już zamawiać pierwszy tom, który w Polsce ma się ukazać w grudniu. Tym razem zamiast niższej ceny, wydawnictwo oferuje nam kalendarz na rok 2011 z załogą Słomkowego Kapelusza. Bez przesady mogę stwierdzić, że czeka nas premiera roku. Ja już nie mogę się doczekać.

Kolejne sukcesy Polaków

Oby takich tekstów było na Półce... jak najwięcej. 30 października w Londynie w ramach MCMEXPO odbył się EUROCOSPLAY. Polskę na tej imprezie reprezentowały Kairi (postać z Tsubasa Reservoir Chronicles) i Shappi (postać z Valkyrie Profile). Pierwsza pani zajęła na tej imprezie drugie miejsce! Obu paniom gratulujemy i oby jak najwięcej sukcesów polskich fanów szeroko rozumianego komiksu. Zdjęcia wszystkich uczestników znajdziecie tutaj . Warto wspomnieć, również, że wszystkie te kreacje są wykonane własnoręcznie przez uczestników konkursu.

A na koniec...

... oto co pojawiło się w jednym z ostatnich odcinków South Park.
Myślę, że tych dwóch panów nie trzeba przedstawiać jednak czy wiecie jaka piosenka została tu sparodiowana? Nie? Myślę, że ten filmik rozwieje wasze wątpliwości:


I to już wszystko co, według mojej opinii było godne podkreślenia w miesiącu październiku. Kolejne podsumowanie już za miesiąc.

___________________________

1- cosplay (z ang. costume playing, czyli przebieranie) - przebieranie się za postacie znane z gier, filmów i komiksów; kojarzone głównie z Japonią (na ulicach Tokio można znaleźć bardzo wielu takich przebierańców), jednak wielu cosplayerów można spotkać, również na polskich konwentach, głównie na tych poświęconych mandze i anime, ale nie tylko; organizowanych jest wiele konkursów na najlepsze stroje; należy dodać również, że cosplayer, który poważnie traktuje swoją pasję sam robi swoje stroje

{ 2 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

  1. Wow z tym South Parkiem to nie wiedziałem:) gratulacje spostrzegawczości! Bella na okładce tego "Ssij Edward Ssij" (to oficjalny tytuł? nie? szkoda) jest przeurocza... ciekawe jak będzie wyglądała po zmianie w wampira?:> Nie żeby mnie to interesowało:P Z tym nekomusume nie żartowałeś?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tytuł komiksu to niestety, po prostu, Zmierzch :/.

    Nie bardzo wiem co w podrozdziale o warszawskim Cosplay Walk'u miałoby być żartem, oprócz zapasów w kiślu, rzecz jasna :P.

    OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -