Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 25 gru 2010

Po kilku latach posuchy, znów do naszego kraju zawitała prawdziwa zima (wszak mamy przecież globalne ocieplenie). Jednak, Polak jak to Polak i na to narzeka (mimo, iż dwa lata temu narzekał, że śniegu było za mało), a to drogi za śliskie, a to za dużo śniegu, a to kolejki w sklepach. Na rynku komiksowym, również tak jakoś ciszej, ale wiadomo rodzinna wieczerza jest wartością samą w sobie.

Echa listopada

W poprzednim podsumowaniu pisałem o coraz śmielszym wchodzeniu konwentów w świadomość zwykłych ludzi. Niestety, niedługo potem nastąpiła korekta tego pozytywnego trendu (zupełnie jak na niedawno sprywatyzowanej GPW). Jak donosi wydawnictwo Waneko, czyli główny organizator Wanekonu- Wampirkonu, konwent nie odbędzie się, jak zapowiadano w grudniu, ale dopiero w marcu. Winę za taki stan rzeczy ponosi szkoła w której festiwal miał się odbywać. Najpierw zażądano od organizatorów, usunięcia z programu imprezy panelu poświęconego hentai. Następnie, za sprawą jednego z rodziców, dyrekcja szkoły, zażądała rezygnacji z tematów mangowych (przypomnijmy, że Wanekon, miał być właśnie konwentem, stricte mangowym). W takiej sytuacji organizator postanowił poszukać nowego miejsca stąd zmiana terminu zlotu.

Wierzę, że tego typu incydentów, będzie coraz najmniej. Prawda jest jednak taka, że jeszcze wiele czasu upłynie zanim manga (i komiks w ogóle) przestanie się kojarzyć z wyłącznie z cycatymi licealistkami, a zacznie się kojarzyć z takimi arcydziełami jak Akira Katsuhiro Otomo, czy Ghost in the Shell Masamune Shirow.JPF wypływa na szerokie wody

Podobnie jak w 2009 roku wydawnictwo JPF przyspiesza w grudniu. W zeszłym roku w tym okresie wydali oni, aż dwa tomy Naruto, aby w styczniu ogłosić, że komiks jest cały czas dwumiesięcznikiem (co jakoś nie przeszkadzało im w wydawaniu go, niemal przez cały rok, co miesiąc). W grudniu 2010 roku swoja premierę miała, obecnie najpopularniejsza w Japonii i na świecie manga One Piece. Osobiście nigdy nie miałem okazji się z nim zapoznać (60 tomów robi swoje), ale pierwszy tom bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, już od pierwszych stron mamy do czynienia ze zwariowaną, pełną akcji historią. Kolejny tom zostanie wydany, zapewne dopiero w lutym, czyli, przynajmniej na początku, będzie wydawany w trybie dwumiesięcznym. Oznacza to, jak łatwo policzyć, że będzie on wydawany co najmniej do roku 2020. Ja jednak, mam cichą nadzieję, że komiks stanie się hitem i podobnie jak Dragon Ball, będzie wydawany co dwa tygodnie.

To jednak nie koniec atrakcji jakie przygotowało nam na grudzień to wydawnictwo. Dosłownie parę dni temu, ogłosiło ono, że zapowiadany od 2008 roku komiks Uzumaki (nie mylić z Naruto) zostanie jednak wydany. Nastąpi to najpewniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Manga ta opowiada o historii pewnego miasteczka w którym dzieją się dziwne rzeczy, a wszystko to ma związek ze spiralami. Horror ten był w 2002 roku nominowany do prestiżowej nagrody im. Eisnera. Polskie wydanie, będzie wydaniem zbiorczym zawierającym wszystkie trzy tomy komiksu. Cena tego dzieła to najpewniej 59,85 zł z VAT za 600 stron, czyli nie tak znowu dużo.


Komiks jest nagi...

W grudniowym numerze magazynu dla panów Playboy, znaleźć można było komiks narysowany przez Przemysława "Trusta" Truścińskiego do scenariusza Jakuba Żylczyka. Niespodzianką jest to, że nie mamy tu do czynienia z paskiem, ale z kilkustronicowym opowiadaniem, przerywanym niestety całostronicowymi reklamami.

... ale ma wielkie serce

9 stycznia 2011 rusza kolejny, XIX już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na towarzyszących akcji aukcjach będzie można nabyć, również komiksy, które zasilą konto organizacji. Inicjatorami tej formy zbiórki pieniędzy są Motyw Drogi i Polskie Stowarzyszenie Komiksu. Udowodnijmy, że gruby, zapatrzony w siebie komiksiarz, to tylko stereotyp fana komiksu.

Lubisz komiks japoński, a nie przepadasz za innymi formami komiksowymi, a również chcesz wesprzeć Orkiestrę? Specjalnie dla Ciebie Stowarzyszenie Hikari, grupa WWFF i III Szczep Harcerski Leśni, zorganizowali Tyską Inicjatywę Mangową, która odbędzie się, rzecz jasna w Tychach. Cały dochód z akcji zostanie przeznaczony na wsparcie fundacji. Zainteresowanych TIM-em odsyłam tutaj.
Podsumowań czas

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Jako pierwsze zabrało się za to wydawnictwo Hanami. W roku 2010 wydali oni 20 tytułów. 14 po polsku i 6 po czesku, bo należy wspomnieć, że od czerwca br wydawnictwo otworzyło się również na rynek czeski. W przyszłym roku ilość wydanych komiksów powinna być podobna, ponieważ zwiększenie ilości tytułów, mogłoby uniemożliwić fanom zaopatrzenie się we wszystkie interesujące ich mangi. Co ciekawe z uwagi na różnorodność rynków w naszym kraju oraz u naszych południowych sąsiadów, może się zdarzyć, że w obu krajach, będę wydawane zupełnie różne tytuły.

Podsumowań oczywiście w grudniu i styczniu będziemy mieli bez liku. Jeżeli jednak macie ochotę współtworzyć jeden z takich rankingów to polecam inicjatywę portalu Poltergeist. Wybierz komiks roku.

Animowany Grunwald

Z okazji 600 lecia najsłynniejszej z polskich bitew, na polskim rynku ukazała się antologia Grunwald 1410-2010 (informacja ta jakoś mi umknęła podczas podsumowania lipca). Jak donosi Gildia Komiksu jedno z zawartych w zbiorze opowiadań zostało zanimowane. Z jakim skutkiem? Przekonacie się oglądając poniższe video.
Pikachu News!

Wraz z premierą najnowszych gier z cyklu Pokemon w Japonii ruszyła cała promocyjna machina. Premierę miał już serial o podtytule Best Whishes (Najlepsze życzenia), który sprowokował powstanie anegdoty:

- Ash, ile masz lat?
- Dziesięć.
- A jak długo trenujesz Pokemony?
- Czternaście.

A propos, zapowiedziano już premierę czternastego filmu kinowego. Oprócz tego lada dzień w Japonii wyjdzie nowy dodatek do karcianki Pokemon Trading Card Game. Poniżej reklama telewizyjna zapowiadająca to wydarzenie.
I to by było na tyle. Zmykajcie już. Święta to czas wspólnie spędzony z rodziną, a nie ze mną i moim blogiem. Do zobaczenia w kolejnym tym razem całorocznym podsumowaniu, a co.

Świąteczne PostscriptumKorzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom mojego bloga (ale nie tylko) zdrowych pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Spełnienia marzeń, zwłaszcza tych komiksowych i tego aby nigdy nie zabrakło nam odwagi do ich zrealizowania.

{ 1 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

  1. Anegdotka pozamiatała xD ten komiks horror może być ciekawy:) Przykre jest to jak ludzie nie znając czegoś reagują w oparciu o stereotypy. Ale ja jestem optymistą:) myśle, że wszystkie te konwenty pozwolą wyjść wszystkim mangowcom i komiksomaniakom z cienia:)

    OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -