Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 27 wrz 2011

Wydawnictwo JPF dotrzymało słowa i zaprezentowało siedem tytułów z których fani będą mogli wybrać ten, który zostanie wydany w ramach serii Mega Manga. Przypomnę tylko, że pierwszym tytułem z tego cyklu było Uzumaki. Horror ten został niezwykle ciepło przyjęty przez polskich sympatyków (nie tylko japońskiego) komisu.

21.09.2011 godz. 12:26
 
Ujawnienie pierwszego tytułu, który stanie w szranki z innymi wiązało się z małym konkursem. Na facebookowej stronie JPF-u pojawił się kadr z jednej z propozycji. Zadaniem internautów było zgadnąć z jakiego komiksu on pochodzi. Po pięciu godzinach konkurs został rozstrzygnięty. Pierwszym tytułem do wyboru będzie Gin no Sankaku (ang. Silver Triangle). Autorką tej serii jest Moto Hagio. Ta urodzona w 1949 roku artystka jest zaliczana do Grupy roku 24-ego, która zrewolucjonizowała styl mang shojo (komiksów dla młodych dziewcząt) w latach '70. Zapewne wielu z was zadaje sobie pytanie skąd ten rok 24. Otóż, do tej nieformalnej grupy zaliczają się również panie Riyoko Ikeda, znana w Polsce z wydanego przez JPF Aż do nieba, oraz pani Keiko Takemiya. Wszystkie te panie urodziły się około roku 1950, a dla Japończyka, około 24 roku ery Showa (czyli 24 lata po objęciu tronu przez cesarza Hirohito). Sam komiks jest zbiorem opowiadań z pogranicza SF. Komiks w 1983 roku został nagrodzony statuetką Seiun Award. Nagroda ta jest rozdawana od 1970 roku dla najlepszych komiksów SF wydanych w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 
23.09.2011 godz. 10:03

Kolejną propozycją JPF-u jest Alive. W tej historii poznajemy Yashiro Tenshuu człowieka, który w wieku 20 lat zabił czterech mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na jego dziewczynie oraz tą właśnie dziewczynę. Czekając w celi śmierci na wykonanie wyroku otrzymuje on propozycję: w zamian za udział w pewnym eksperymencie oddana zostanie mu wolność. Szybko jednak okazuje się, że śmierć nie była by wcale taka straszna. Opowieść ta jest chwalona ciekawe i niezwykle wartkie poprowadzenie pozornie prostego pomysłu oraz za świetne rysunki pana Tsutomu Takahashi'ego.

 23.09.2011 godz. 14:21

Początkowa informacja jaką otrzymaliśmy od JPF-u wyglądała następująco: "jedna propozycja na jeden dzień". Na szczęście fani nie musieli czekać tak długo i na propozycję numer 3 czekali tylko 258 minut po "odtajnieniu" informacji o propozycji numer 2. Poe no Ichizoku (ang. Poe Family) to pięciotomowa opowieść o dwójce chłopców Edgarze Portsnell'u i Allan'ie Twilight (nawiązanie do Edgara Allana Poe nie przypadkowe), którzy w wieku 14 lat postanowili dołączyć do klanu wampirów. Perspektywa nieśmiertelności wydała im się bardzo kusząca, jednak w pewnym sensie stała się przekleństwem. W celu utrzymania tajemnicy byli są oni zmuszeni do częstych zmian miejsca zamieszkania. podczas tej podroży poznają jak zmieniała się Europa na przestrzeni trzech wieków (od XVIII do XX wieku). Autorką tego komiksu jest Moto Hagio (Gin no Sankaku), która za tą pracę została wyróżniona nagrodą wydawnictwa Shogakukan (Shogakukan Manga Award) w kategorii shonen w 1976 roku (jako pierwsza w historii tej kategorii).

 
24.09.2011 godz. 11:12

Drogie dzieci czy czytałyście komiks Uzumaki? A, czy przypadł on wam do gustu? Jeżeli, tak to na pewno ucieszycie się, że propozycją numer 4 jest Gyo, komiks autorstwa Junji'ego Ito. Tym razem japoński mistrz rysowanego horroru zabierze nas na japońskie wybrzeże, gdzie wakacje spędzają młody chłopak Tadashi i jego dziewczyna Kaori. Wszystko było by pięknie, gdyby nie drażniący zapach zgnilizny. Źródłem tego odoru okazuje się być dziwny stwór wyłaniający się z morza. Na pierwszy rzut oka przypomina on rybę, jednak posiada on dziwaczne mechaniczne odnóża. Koncepcja historii w Gyo, jest odmienna od tej znanej z Uzumaki. Po pierwsze nie jest to zbiór luźno powiązanych ze sobą opowieści, ale jeden ciąg przyczynowo- skutkowy. Po drugie skala wydarzeń obejmuje nie niewielki skrawek japońskiej ziemi, ale cały kraj, a może nawet cały świat. 

 24.09.2011 godz. 11:49

Jak widać plan z publikowaniem kolejnych propozycji w jednodniowych odstępach ostatecznie wziął w łeb. Kolejną poznaną przez nas propozycją na Mega Mangę jest 7 Billion Needles. W tej historii poznajemy stroniącą od rówieśników Hikaru, która próbuje oddzielić się od świata słuchawkami, które są nieodłącznym elementem jej stroju. Cóż takiego ma do ukrycia to dziewczę? Otóż, w swoim wnętrzu "gości" ona istotę zwaną Ciel. Jest to międzygalaktyczny byt, którego celem jest unicestwienie ludzkości. Historia inspirowana jest powieścią Needle, Hal'a Clement'a z 1950 roku.
24.09.2011 godz. 12:23

Propozycja numer 6 to kolejny klasyk. Komiks To Terra był wydawany w Japonii w latach 1977-1980. W odległej przyszłości Ziemia została tak mocno zniszczona przez człowieka, że jej mieszkańcy musieli poszukać sobie innego miejsca w kosmosie. Nauczeni doświadczeniem ludzie podjęli kroki mające na celu, niedoprowadzenie do podobnej tragedii w przyszłości. Realizacja tego zamierzenia sprawiła, że zrezygnowali oni z tradycyjnego sposobu reprodukcji i stworzyli superkomputer zwany Matką, którego celem jest "produkcja" ludzi. Akcja komiksu rozpoczyna się kilkaset lat później, gdy trzynastoletni Jomi Marquis Shin budzi się z dziwnego snu w którym słyszy rozmowę o Ziemi i niemożności powrotu na nią. Jest to fakt o tyle dla niego zaskakujący, że żyje on na Ziemi, której, jak dotąd, ludzki gatunek nigdy nie opuścił. Fama o tym wydarzeniu bardzo szybko roznosi się po ośrodku i dociera do uszu wychowawców. Rodzi się podejrzenie, że chłopiec posiada tzw. wektor Mu, wzmacniający jego parapsychiczne zdolności. Jest to o tyle niebezpieczne, że ludzi z takimi zdolnościami, eliminuje się ze społeczeństwa. Na domiar złego, w wieku czternastu lat, czeka go test, który maże to ostatecznie potwierdzić. Po tym teście pamięć dzieci jest czyszczona i zostają one wysłane na specjalne stacje kosmiczne gdzie kontynuują swoją edukację. Autorką tego komiksu jest jedna z grupy roku 24-ego, Keiko Takemiya.

24.09.2011 godz. 13:28

Ciekawe jak zareagowałby Katsuhiro Otomo, gdyby dowiedział się, że jego Akira zmienił sposób postrzegania komiksu japońskiego w Polsce. Dzieło to jest jednym z tych, które są przytaczane jako przykład, że komiksy to nie tylko rozrywka dla małych dzieci. Nic więc dziwnego, że ostatnią propozycją wydawnictwa JPF jest Domu, tego właśnie autora. Jest to opowieść o pojedynku dziewczynki ze starcem, który za pomocą swoich parapsychicznych zdolności podporządkował sobie mieszkańców pewnego osiedla apartamentowców. Wśród komentarzy na facebooku pojawiło się spostrzeżenie, że dodanie tego komiksu do ankiety spowodowało, że zwycięstwa jest znany już na samym początku (prawie jak z jedynkami na listach do polskiego parlamentu). Ja jednak nie byłbym taki pewny. Czytajcie dalej.


Słowo od autora tegoż bloga

Uff! Powiedzmy sobie szczerze, JPF postawił przed nami nie lada wyzwanie. W prawdzie w jednym z komentarzy wydawnictwo podało, że chce wydać jak najwięcej z podanych powyżej tytułów, jednak największe szanse na wydanie będą miały oczywiście te, które zdobędą najwięcej głosów. Nie oszukujmy się, że ilość wydanych tytułów, będzie zależna również od wyniku sprzedaży. Dlatego wiele zależy od nas czytelników.

Teraz, proszę państwa, pozwolę sobie, zabawić się w proroka i przedstawić moje przewidywania co do wyników ankiety.

Pierwsze miejsce zajmie Gyo. Uzasadnienie: Uzumaki został u nas niezwykle ciepło przyjęty. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie wydawnictwem przez "niemangowych" komiksiarzy. Skąd ta teza? W komentarzach pod propozycjami znalazłem wypowiedzi ludzi redagujących komiksowe blogi. To właśnie oni sprawią, że w ankiecie udział wezmą osoby, które o ankiecie dowiedzą się z tego właśnie źródła i to ich głosy zadecydują o wynikach głosowania, bo jak wiemy najlepsze są te filmy (czy też komiksy), które już znamy.

Numerem dwa będzie Domu. Uzasadnienie: dla mangowców autor Akiry jest tym czym dla alkoholika wódka.

Na kolejnym miejscu znajdzie się 7 Billion Needles. Powodem takiego stanu rzeczy będzie płeć głównej bohaterki. Nie od dziś wiadomo, że płeć głównego bohatera ma wpływ na płeć czytelników. To właśnie głosy płci pięknej przesądzą o takim wyniku. Pozostałe tytuły wydają się bardziej dziewczęce, ale niestety, wielu fanów ma alergię na "staromodną" kreskę.

Na kolejnym miejscu znajdzie się zapewne Alive, ewentualnie przegoni ono 7 Billion Needles. Na kolejnych miejscach będą komiksy pań z grupy roku 24-ego. Najwyżej zapewne Poe Family ze względu na niezwykle modne wampirze tematy.

Jeżeli chodzi o moje zdanie to chciałbym, aby wydano u nas wszystkie te tytuły. Wiele z tych tytułów nie jest znanych w naszym kraju i to już wystarczający argument za. Komiksy grupy roku 24-tego, przybliżyły by fanom historię japońskiego komiksu. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to atrakcyjne jedynie dla takich maniaków komiksu jak ja. Ankieta ta pokazuje również, że polski fan japońskiej kreski, wychowany na takich klasykach jak Czarodziejka z Księżyca, czy Dragon Ball, dorósł. Nie zadowalają go już takie tytułu jak Naruto, czy Bleach. Potrzebuje on czegoś nowego, bardziej dojrzałego. Jeszcze kilka lat temu nie był on zainteresowany takimi tytułami jak np.: Battle Angel Alita na którym JPF zjadł pewnie zęby. Fakt ten bardzo mnie cieszy.

Co do obaw, na wydanie Uzumaki czekaliśmy ponad trzy lata od zapowiedzi. Fajnie by było, jakby kolejne Mega Mangi wydawane były co kwartał. Japończycy patrzą na nasz mały ryneczek nico krzywym okiem, ale dobre wyniki sprzedaży Spirali mogą być dla właścicieli licencji dostatecznym argumentem za.

Za niedługi czas czeka nas kolejna ankieta tym razem dotycząca serii kilkunastotomowej. Na razie jednak zachęcam do wzięcia udziału w ankiecie na stronie JPF. Jest to ankieta wielokrotnego wyboru. Niech wygra najlepszy!

P.S. Ankieta pojawiła się ok godzinę temu i już oddano 401 głosów.

{ 4 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

 1. Khm, na Uzumaki czekaliśmy trzy lata, pierwsza informacja o planach wydania pojawiła się w czerwcu 2008.
  Jak na razie Domu ma najwięcej głosów i jestem bardzo zadowolona - mieć ten komiks po polsku nawet mi się nie śniło! Oczywiście na Gyo też mam ochotę, ale zapewne nie zostawią memetycznego GASHUNK i będę trochę zawiedziona.
  Pozostałe tytuły musiałabym przejrzeć, ale na przykład To Terra kojarzy mi się trochę z Wanekowskim Locke Superczłowiekiem (kreska, SF, moce...), czyli jak najbardziej pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze informacje o dacie wydania Uzumaki pojawiły się nawet w maju 2008. Tak czy siak, są to trzy, a nie dwa lata. Błąd poprawiny.

  OdpowiedzUsuń
 3. głosowałem dwa razy, zgodnie z Twoim przewidywaniem, na Gyo i Domu
  ;-)

  o godzinie 16:50
  Łącznie oddano 1456 głosów

  OdpowiedzUsuń
 4. O godzinie 21:24 wreszcie oddałem swój głos. Na pięć tytułów. Oddano już 2143 głosy. Niestety po pierwszym dniu moje przypuszczenia okazują się mało trafne. Pierwsze Domu 462 głosy (22%), następnie: Alive (387, 18%), 7 Billion Needles (351, 16%), dopiero na czwartym Gyo (329, 15%), potem: To Terra (252, 12%), Poe Family (185, 9%) i na końcu Silver Tringle (177, 8%).

  OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -