Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 7 lis 2011

Niemal 15 lat temu za sprawą Japończyka, na stałe mieszkającego w Polsce, pana Shina Yasudy i założonego przez niego studia Japonica Polonica Fantasica, wydano w naszym kraju pierwszy tom komiksu Aż do nieba. Była to pierwsza, oficjalnie wydana w naszym kraju, manga. Przez ten czas przez nasz rynek przewinęło się, aż trzynaście firm zajmujących się wydaniem japońskich komiksów. Dla niektórych z nich był to tylko dodatek do oferty (Kultura Gniewu, Egmont, Hanami) dla inni zaś główne źródło dochodów (JPF, Mangaya). Na dzień dzisiejszy, na naszym rynku działa pięć wydawnictw, które wydają komiksy z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na swoim oficjalnym facebooku wydawnictwo JPF poinformowało nieoficjalnie, że tytułem, który zastąpi Heat będzie Oh! My Goddess, Kosuke Fujishima. Komiks ten opowiada historię Keiichiego Morisato, studenta politechniki i fana motoryzacji. Pewnego dnia omyłkowo wybiera on zły numer i łączy się z Biurem Boskiej Pomocy. W momencie nawiązania połączenia w pokoju naszego bohatera, przez lustro, przedostaje się seksowna boginka, która obiecuje spełnić jedno jego życzenie. Ponieważ, chłopaczyna jest przekonany, że to żart jego starszego kolegi i z powodu mizernego powodzenie wśród płci pięknej prosi Belldandy (przybyłą boginkę) o to by została z nim na zawsze (w końcu raz się żyje). Dziewczę się zgadza, co niestety kończy się to katastrofą, bo regulamin akademika jest dosyć surowy w tej kwestii (zakaz sprowadzania panienek) i Keiichi zostaje wyrzucony na bruk. Summa summarum, nie jest jednak tak źle, jak na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, bo do świątyni w której się osiedlił przybywa coraz więcej pięknych boginek. Seria ta została u nas zawieszona, na 27 tomie, we wrześniu 2005. Chyba jedynie najwierniejsi fani tytułu wierzyli, że zostanie on u nas dokończony, a jednak (być może) stało się. Ostatecznie, każdy z nas chciałby mieć na swojej półce kompletną, ulubioną serię, najlepiej w jednym języku. Oh! My goddess wydawane jest w Japonii od 1988 roku, u nas od 2000, i póki co doczekało się już 42 tomów (czyli tyle co Dragon Ball).

Nowo powstałe wydawnictwo Omikami zakończyło już swoją pierwszą ankietę z cyklu "Twój wybór". Jej zwycięzcą został komiks Cut (404 głosy na 1001 oddanych), autorstwa Kawai Touko, wyprzedzając nieznacznie Keep Out Hichiwa Yuka (scenariusz) i Kisaragi Hirotaka (rysunki) oraz Ikoku Irokoi Romantan, Yamane Ayano. Komiks opowiada historię Chiaki'ego Sakaguchi, który był w dzieciństwie molestowany przez ojczyma. Pewnego dnia spotyka on Eiji'ego Yukimurę, który podobnie jak on nie jest zainteresowany przyszłością, szczęściem, ani nawet dalszym życiem. Nieoczekiwanie (ale tylko dla nich, bo czytelnik jest tego świadom od początku) rodzi się między nimi uczucie. Na chwilę obecną nie znamy daty premiery komiksu, ale nie liczyłbym na to, że będzie to w tym roku. Ponadto, zakończyła się również inna ankieta, a mianowicie ta rozpisana przez wydawnictwo JPF. Choć nie zostały podane żadne oficjalne wyniki to z moich obserwacji wynika, że wygrało Domu, Katsuhiro Otomo (Akira), które uzyskało ok. 23% głosów. Tuż za nim uplasowało się Gyo, Junji Ito (Uzumaki) z 21% głosów. Pozostałe tytuły szły łeb w łeb. Oddano ponad 9000 głosów. Mam nadzieję, że zwłoka z ogłoszeniem oficjalnych wyników nie jest zapowiedzią kolejnego, trzyletniego oczekiwania na nową Mega Mangę, ale zwykłym niedopatrzeniem. No, chyba, że wydawnictwo wiąże z tym faktem jakąś specjalną promocję.

Wydawnictwo Hanami na swojej stronie poinformowało, że ostatnim komiksem jaki wyda w tym roku będzie czwarty tom Pluto, który ukażę się 30 listopada. Komiks ten jest hołdem złożonym przez Naoki'ego Urasawę, Osamu Tezuce, twórcy takich hitów jak Black Jack, czy Hi No Tori (Phoenix). Głównym bohaterem komiksu jest Gesicht, wysokiej klasy robot- detektyw pracujący dla Europolu. W trzecim tomie, jednak jego postać musiała ustąpić pewnej rezolutnej panience, Uran. Siostra Atoma (czyli Astro Boy'a), dzięki swoim niesamowitym zdolnością wyczuwania strachu znajduje robota, który stracił pamięć. W czwartym tomie, zaś możemy spodziewać się kolejnych wskazówek odnośnie tajemniczego mordercy, Pluto, wszak będzie to już półmetek opowieści. Szkoda, że Hanami w drugiej połowie roku zwolniło i wydaje mniej. Inaczej rzecz ma się ze Studiem JG. Jak poinformował portal gildia.pl, wydawca magazynu Otaku planuje, jeszcze w tym roku, wydać drugi tom komiksu Tokyo Toy Box duetu Takahiro Ozawa (scenariusz) i Asako Seo (rysunek). Tenkawa Taiyo jest perfekcjonistą, gra stworzona przez niego musi być doskonała. Spędza na tym tyle czasu, że nie ma czasu, kiedy się ogolić (wydawca to podkreśla, więc uznałem, że to ważne). Problem w tym, że jego pracodawca, Studio G3 popada w problemy finansowe (m.in.: z powodu licznych opóźnień). Z opresji ma wyratować je Tsukiyama Hoshino, młoda bizneswoman, przeniesiona do firmy właśnie w tym celu. Czy ta dwójka się dogada? Na pewno, bo niby o czym ma być ten komiks? O, pokazaniu bezpardonowego biznesu gejmingowego w Japonii? Hmm..., być może.


Na koniec jeszcze, zgodnie z obietnicą, parę słów odnośnie audycji z 21 października. Tego dnia, gościem radia anime24 był Paweł "Mr. Jedi" Musiałowski, redaktor naczelny magazynów Kawaii i Mangazyn oraz twórca Anime Gate. Obecnie podróżnik po Japonii. Wywiad ten może wydawać się wam nieco chaotyczny. Wynika to jednak wyłącznie ze sposobu prowadzenia rozmowy, mianowicie to słuchacze zadawali pytania i to w czasie trwania programu. Problemem, był również prowadzący, który pod koniec chciał pogodzić ogień z wodą, to znaczy zadać wszystkie pytania od słuchaczy i zakończyć wywiad zgodnie z planem. Skończyło się na tym, że na ostatnie pytania odpowiadał dłużej niż sam Mr. Jedi. O co pytali słuchacze? O naprawdę wiele różnych spraw, przytoczę tylko te najistotniejsze. O anime, Paweł Musiałowski opowiadał m.in.: o początkach fandomu w Polsce w latach '90. O kulturze Japonii (kuchni, trunkach, łaźni), porównywano także, rzeczywistość z tym co znamy z japońskich komiksów. Paweł Musiałowski opowiadał również o tym jak widzi przyszłość anime w Polsce. Zdradził również, skąd wziął się jego, mało mangowy pseudonim. Rzecz warta wysłuchania, jednak dobrze się bawić będą jedynie, osoby choć trochę zaznajomione z japońską popkulturą.

Jak już o radiu mowa, to radio anime.com.pl. ogłosiło nabór na prowadzących audycję. Szczegóły na stronie radia.

P.S. Jeżeli zna ktoś dokładną datę polskiego wydania Aż do nieba, proszę o info w komentarzu. Chodzi mi głównie o dzień.

{ 2 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

 1. Nie nazwałabym Belldandy z początku mangi "seksowną" :) Kreska Fujishimy niesamowicie ewoluowała przez te lata pracy nad boginkami i teraz faktycznie jego dziewczyny są boskie, ale wtedy były bardzo takie sobie.
  Jak słusznie zauważyłeś, OMG jeszcze wychodzi, więc nie wiadomo czy JPF znowu nie zawiesi, miejmy tylko nadzieję, że na tej samej ilości co w Japonii, jak Waneko z Black Lagoonem zrobiło.

  Na chwilę obecną nie znamy daty premiery komiksu, ale nie liczyłbym na to, że będzie to w tym roku.
  Ja nie liczyłabym na kiedykolwiek. Wydawnictwo które dopiero będzie się starało o licencje u kapryśnych Japończyków, a póki co wydaje pretensjonalną historyjkę na poziomie gimnazjalnego blogaska... Ale żeby nie było, życzę im dobrze i dlatego narzekam tutaj, a nie na jakichś forach na których mogłyby zobaczyć ;)

  A w ogóle, słyszałeś o jeszcze nowszym wydawnictwie Kokoro? Jak na razie jedyne informacje o nim można zdobyć w komentarzach na ACP, ale wygląda jak troll lub bardzo naiwny nastolatek. Tak tylko Cię powiadamiam, bo łatwo przegapić.

  z moich obserwacji wynika, że wygrało Domu, Katsuhiro Otomo (Akira), które uzyskało ok. 23% głosów. Tuż za nim uplasowało się Gyo, Junji Ito (Uzumaki) z 21% głosów.
  JUST ACCORDING TO KEIKAKU!

  Jak poinformował portal gildia.pl, wydawca magazynu Otaku planuje, jeszcze w tym roku, wydać drugi tom komiksu Tokyo Toy Box
  O, dzięki, nie śledzę za dobrze. W takim razie zaczekam aż wydadzą i kupię komplet, czekanie na JG posysa. Aczkolwiek nie wierzę, że zdążą w tym roku. I żałuję, bo TTB bardzo mnie interesuje, jest ładne i z tego co zauważyłam podczas empikowego przeglądu, tłumaczenie też jest niezłe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Informacje o Kokoro póki co wydają się bardzo mało wiarygodne. Wzmianki o nim nie widziałem na żadnym z większych portali poświęconych komiksom. Na ACP-ie też jakoś to przegapiłem, choć fakt, faktem nie zaglądam tam ostatnio za często.

  OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -