Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 18 lis 2011

Dokładnie jeden dzień po opublikowaniu przeze mnie posta w którym pisałem o m.in.: o pierwszej w Polsce emisji Czarodziejki z Księżyca. Na portalach zajmujących się japońskim komiksem pojawiła się informacja o ponownej emisji tego dzieła. Od 1 grudnia na kanale TV 4 będziemy mogli ponownie śledzić przygody Bunny i spółki. Tym razem jednak, jak donosi strona internetowa magazynu Otaku, będzie to wersja na francuskiej licencji z całkowicie nowym tłumaczeniem i (nie)stety nowym lektorem. Osobiście polecam zarówno starym (głównie z powodów sentymentalnych) jak i nowym fanom. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany o godz. 17.30.

Przyszły rok zapowiada się naprawdę świetnie dla fanów japońskiego komiksu w Polsce, a to za sprawą wydawnictwa Waneko, które ogłosiło, że tajemniczym tytułem B będzie Battle Royale. Historia przedstawiona w komiksie koncentruje się na pewnej klasie japońskiego liceum, której uczniowie są zmuszeni do wzięcia udziału w reality show o nazwie Battle Royale, właśnie. Zasady gry są proste: trwa ona 3 dni, przez ten czas uczniowie mają się zabijać. Jeżeli po upływie wyznaczonego czasu, nie zostanie wyłoniony zwycięzca, giną wszyscy. Jeżeli spróbujesz opuścić wyspę lub twoje poczynania będą niezadowalające, obroża, którą masz na szyi, wybucha. Każdy z uczestników dostaje prowiant na trzy dni, mapę, kompas i losowo przydzielaną broń. Komiks jest adaptacją książki Kōshuna Takamiego, która, mimo pozornie bezsensownej fabuły, stara się zmusić czytelnika do poszukania odpowiedzi na wiele pytań dotyczących współczesnego społeczeństwa. Na naszym rynku są dostępne płyty DVD z dwoma filmami na bazie powieści. Komiks zamknął się w 15 tomach, miejmy nadzieję, że będzie on wydawany tak samo regularnie jak inne tytuły. Pozycja obowiązkowa, ale tylko dla dojrzałych fanów z powodu dużej dawki przemocy i golizny. Jak również z racji faktu, że młodsi czytelnicy po prostu nie zrozumieją przesłania tej historii. Premiera komiksu na początku marca 2012 roku.


Lobby fanów mangi w Polsce jest niezwykle silne. O czym przekonał się ostatnio JPF. Z powodu licznych opóźnień wielu otaku zaczęło, na facebookowej stronie firmy, coraz głośniej pytać czy kolejne tytuły będą wydawane zgodnie z rozpisanym wcześniej harmonogramem. W odpowiedzi na te żądania JPF wydał oficjalny komunikat w którym zawiadamia, że kolejne tytuły będą wydawane w następującej kolejności: One Piece #8 - 21 listopada, Fullmetal Alchemist #25 - 25 listopada, natomiast Bleach #14 - 30 listopada. Jest to pierwszy przypadek kiedy JPF, tak szczegółowo, zapowiada swoje kolejne publikacje (dotąd jedynym wydawnictwem, który stosował tę praktykę był Egmont). Miejmy nadzieję, że wydawca dotrzyma tych terminów, bo chciałbym już złożyć zamówienie na kolejne prenumeraty. 14 listopada, zaś swoją premierę miał 51 tom Naruto. Tym samym jest to pierwszy komiks w wydawany w Polsce, który przekroczył pół setki tomów. Tomik ten, został wydany dwa tygodnie po zapowiadanym terminie. Na chwilę obecną nie wiadomo, jednak czy wpłynie to na termin wydania kolejnego tomu, zapowiadanego, póki co, na styczeń 2012 roku. Przypominam, że Japończycy zażądali, aby kolejne tomy Naruto były wydawane co trzy miesiące.

Jak już jestem przy JPF-ie, to na stronie portalu gildia.pl znalazłem oficjalne wyniki ankiety na kolejną Mega Mangę. Oto one: "Na dzień dzisiejszy w sondzie oddano niemal 9400 głosów na siedem proponowanych tytułów, a pełna lista (od najpopularniejszego - w nawiasie liczba oddanych głosów) wygląda następująco:
  • "Domu" Katsuhiro Otomo (2122)
  • "Gyo" Junji Ito (1658)
  • "Alive" Tsutomu Takahashi (1209)
  • "7 Billion Needles" Nobuaki Tadano (1199)
  • "To Terra" Keiko Takemiya (1091)
  • "Gin no Sankaku" (Silver Triangle) - Moto Hagio (1047)
  • "Poe no Ichizoku" (Poe Family) - Moto Hagio (1044)".
Na chwilę obecną nie wiadomo, które z tych tytułów zostaną wydane i kiedy to nastapi.

Dostępny jest już kolejny numer magazynu Otaku. Wewnątrz znajdziemy, jak zwykle, całą masę recenzji. Zarówno animacji (Angel Beats!), jak i komiksów. Wśród recenzowanych tytułów znajdziemy zarówno, przeboje z krajowego (Bleach, Black Lagoon) jak i zagranicznego (Doubt, AnoHana) rynku. Dodatkowo będziemy mieli możliwość zapoznania się z najnowszym dziełem Hiromu Arakawy (Fullmetal Alchemist), pt: Silver Spoon. Jednak nie samymi recenzjami fan mangi w Polsce żyje. W dziale z publicystyką znajdziemy artykuły o hazardzie w Japonii i automatach Pachinko. Dodatkowo znajdziemy felieton o oswajaniu rodziców z mangą i anime o wszystko mówiącym tytule Rodzice: Potwory i spółka?. Wydawca poinformował również oficjalnie, że kończy z dodawaniem plakatów do magazynu (i bardzo dobrze, bo już nie mam ich gdzie wieszać). Jak widać szefostwo magazynu na razie dotrzymuje słowa i Otaku staje się miesięcznikiem z prawdziwego zdarzenia (a nie tylko z nazwy) zobaczymy jak długo to potrwa. Oby, do końca świata, a może nawet trochę dłużej. Przypomnę jeszcze, że Studio JG ma zamiar wydać, jeszcze w tym miesiącu, pierwsze tomy komiksów: The Innocent i Heart no Kuni no Alice, o których pisałem tutaj.

{ 1 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

  1. Cieszy mnie, że tyle się dzieje w komiksowym światku... Dosyć interesująco zapowiada się ten artykuł "Rodzice: Potwory i spółka?" :) Bardzo jestem ciekaw jak autor podszedł do problemu...

    OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -