Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 6 lip 2010

Czerwiec był miesiącem dość nudnym, zastanawiałem się nawet, czy wydawcy nie rozpoczęli już, tradycyjnej, wakacyjnej przerwy, kiedy to nic w polskim komiksie się nie dzieje. Na szczęście, jednak, nie tylko wydawcy mają wpływ na komiksowy półświatek.

Komiksy na medal


30 czerwca minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył czterech przedstawicieli branży komiksowej: rysowniczkę Eugenię Szarlota Pawel-Kroll, która otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", a także panów Wojciecha Jama z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Tomasza Kołodziejczaka z wydawnictwa Egomont i Witolda Tkaczyka z Zin Zin Press, którzy otrzymali Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Przyznam, że mnie osobiście cieszą te wyróżnienia, gdyż pokazują one, że komiks nie jest w naszym kraju spychany na margines kultury, ale jest uznawany za pełnoprawnego jej przedstawiciela.
"W nowym miejscu, masz możliwości nowych moc"

Oj, Nintendo ostro się wzięło za promocję swojego najnowszego dzieła, czyli Pokemon Black i Pokemon White. Znamy wyglądy i nazwy kolejnych, nowych stworków oto one:

Od góry od lewej:
 • Chiramii - poke- szynszyla, typ normalny,
 • Gear- poke- zębatka, typ stalowy,
 • Hihidaruma, typ ognisty,
 • Mamepato, poke- wróbel, typ normalny,
 • Meguroko, poke- pustynny krokodyl, typ ziemny/ciemnościowy,
 • Mun'na, poke- zjadacz snów, typ psychiczny,
 • Shimama, typ elektryczny.
Nie są to jednak jedyne poki, które Nintendo zaprezentowało jest jeszcze kilka, nie znanych nam z nazwy, stworków. Można je zobaczyć na tym filmiku oraz grafice z nowego sezonu anime pt: Pokemon Best Wishes.

Dodatkowo w czerwcu dowiedzieliśmy się, że:

 • Naszego pierwszego stworka wręczy nam profesor Araragi (ciekawe czy ma to coś wspólnego z anime Bakemonogatari), jest to, również pierwsza pani profesor w tej serii gier,
 • najprawdopodobniej będzie można rozgrywać walki "3 na 3",
 • Reshiram (biała legenda), będzie typem smok/ogień, natomiast Zerkom (czarna legenda) będzie typem smok/elektryczny,
 • premiera najnowszej części planowana jest, w Japonii, na jesień 2010,
 • dodatkowo została podana liczba nowych stworków, będzie ich 157.
Jak widać na filmiku graficznie będzie trochę lepiej. Świat, po którym będziemy się poruszać będzie w pełni trójwymiarowy, będą również animowane wstawki. To wszystko zapowiada, że nowa cześć, może być jednak ciekawa, gdyby jeszcze zreformować system walki i stworzyć ładniejsze stworki, to byłoby naprawdę super.


Źródło:
 • Pokebeach.com
Ewangelia wg GainaxuFanów Neon Genesis Evangelion w Polsce czeka nie lada gratka. J.P.F. zapowiedział na sierpień wydanie 12 tomu mangi, natomiast Anime Gate podało wreszcie datę wydania filmu Evangelion 1.11 You are (not) alone (pl. (nie) jesteś sam). Co do mangi, to pan Yoshiyuki Sadamoto wydaje nowy tom Evy raz na ruski rok, a J.P.F. ma nieustające problemy z dotrzymywaniem terminów, tak więc boję się, że ten tytuł nie prędko zagości na naszych półkach. Co do anime jest to zremasterowana i nieco zmieniona fabuła znana z serialu. Jest to, również pierwsza z czterech części projektu Rebuild of Evangelion. W Polsce owa kinówka zostanie wydana w wersji kolekcjonerskiej wraz z figurką Asuki (patrz obrazek obok) oraz wraz z teledyskami i dokumentem o produkcji w jakości SD. Dostępny będzie, zarówno na DVD jak i na Blueray. Jeżeli chcecie wiedzieć kiedy dokładnie ten film zostanie wydany w Polsce. Odsyłam na stronę Anime Gate, na której to wydawca umieścił licznik odliczający czas do premiery.


Lawina spóźnień


Niestety polski rynek wydawniczy coraz bardziej zawodzi. Waneko spóźniło się ponad miesiąc z wydaniem trzeciego tomu genialnego Black Lagoon, na szczęście przebudowali oni już plany wydawnicze i miejmy nadzieję, że tym razem nie będzie już poślizgów. J.P.F. ma problemy z wydawaniem już od ponad roku. Na początku 2010 było nieźle, jednak teraz, znów wracają stare demony. Nowy kalendarz wydawniczy w trakcie prac, miejmy nadzieję, że nie będę go już więcej zmieniać. Zawodzi, również Mucha, co boli mnie najbardziej, jednak to wydawnictwo zapowiedziało cztery nowe tytuły na okres od maja do sierpnia (z czego nie wydali jeszcze nic), więc może się jeszcze wyrobią. Ostatnim na liście spóźnialskich jest wydawnictwo J.G., jednak ono miało sporego pecha, a to zawiodła drukarnia, a to był problem z obwolutą. Miejmy nadzieję, że przy wydawaniu nowych tytułów J.G., będzie miało więcej szczęścia.


Jak widać czerwiec nie był zbyt ciekawy, a miesiące wakacyjne zapowiadają się jeszcze nudniej. No, cóż taki jest urok wakacji, miejmy nadzieję, że wrzesień zaskoczy nas lawiną ciekawych nowości. Czego sobie i wam życzę.

{ 5 komentarze Dołącz do dyskusji i podziel się swoją opinią }

 1. Te nowe poksy są w 85% spoko.. gdyby nie te trybiki.. litosci! Kto to wymyślił? A odnośnie komiksów: fantastycznie, że rozdają takie nagrody.. ciekawe kiedy komiksy uzyskają u nas taki status jak mają np we Francji?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, myślę, że nie prędko. Przede wszystkim musi się zmienić nastawienie do tego medium w Polsce, a to może trochę potrwać. Największym problemem jest pokolenie, które wychowało się w PRLu, bo to właśnie wtedy komiks został zaliczony do "kultury niższej".

  OdpowiedzUsuń
 3. Te Pokemony wyglądają spoko. Ta zębatka jest mega debilna :D:D Mam pytanie nie wiesz przypadkiem czy kręcony jest jakiś film o Evangelionie? Bo w internecie coś tam przeczytałem, nawet widziałem jakiś trailer w którym występuje pół hollywoodu ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm... Przyznam, że nic o tym nie słyszałem, ale wiem, że Hollywood ma chrapkę na anime. Co jakiś czas słychać np: o Akirze, którego akcja ma dziać się w Neo New Yorku (sic!), producentem ma być ponoć sam Leonardo Di Caprio.

  OdpowiedzUsuń
 5. No patrz te nowe poki nawet nawet (tak tak za wyjątkiem tej zębatki, no i tej skarbonki z kwiatkami czy czymś tam:P), szczególnie do gustu przypadł mi ten aligator, czyli jednak nie wszystko spieprzyli ;].

  OdpowiedzUsuń

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -