Napisane przez: Jarosław Przewoźniak 3 wrz 2010

Miesiąc sierpień, a zwłaszcza jego pierwsze pierwsze trzy tygodnie, były dla fana kolorowych zeszytów, bardzo dobrym okresem na nadrobienie komiksowych zaległości. W tym okresie prawie nic znaczącego się nie wydarzyło. Jednak im bliżej końca wakacji, tym większe było ożywienie na rynku. Niestety, nie wszystkie docierające do nas informacje, okazały się dobre.

Śmierć mistrza animacji

24 sierpnia Jim Vowles, członek zarządu konwentu Otakon ogłosił na swoim Twiterze, że w wieku 46 lat zmarł japoński reżyser Satoshi Kon. Stworzył on takie hity jak Perfect Blue, Millennium Actress, czy wysoko ceniona w Polsce Paprica. W kolejnych dniach otrzymaliśmy potwierdzenie tej informacji i wiadomość, że mistrz zmarł na raka trzustki. Tuż przed śmiercią Satoshi Kon pracował nad swoim kolejnym dziełem pt: Yume-Miru Kikai. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze, czy prace nad nim będą kontynuowane. Dla mnie osobiście jest to wielka strata, z niecierpliwością czekałem na jego kolejne dzieła. Po raz kolejny, ktoś zmarł przedwcześnie.

Protest fanów

28 sierpnia odbyła się akcja Publiczne czytanie komiksów. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu propagowanie kultury czytania komiksów i pokazanie, że komiksy nie są tylko rozrywką dla małych dzieci. W tym roku, akcja zbiegła się z cichym protestem polskich fanów, którzy postanowili zaprotestować pod Sejmem, przeciwko nałożeniu na książki (i komiksy) 7% podatku VAT. Idea w prawdzie szczytna, ale w dobie kryzysu, rząd szuka dodatkowych pieniędzy do budżetu niemal że wszędzie. Miejmy tylko nadzieję, że nie zabije to czytelnictwa w Polsce, które i tak jest już w kiepskiej formie.

Ugotuj sobie kota

Mniej więcej w połowie miesiąca wydawnictwo Hachette, znane choćby z serii: Kurs rysunku manga, ruszyło z projektem: Hello Kitty Party. Osoba, która skompletuje cała serię 50 zeszytów będzie mogła pochwalić się unikatową zastawą z uroczą kicią. Ja jednak mimo wszystko wołbym dostac cos bardziej męskiego na przykład piłę łańcuchową (zdjęcie poniżej).

Polacy na start

Studio JG, znane m.in. jako wydawca magazynu Otaku, ogłosiło, że pracuje nad pierwszą w pełni polską figurką. Figurka ta, będzie miała 20 cm wysokości i będzie przedstawiała postać, wykreowaną przez polską rysowniczkę Daimidę. Ci, którzy na bieżąco śledzą, co też na naszym rodzimym rynku się dzieje, pewnie bez problemu domyślili się, że jest to postać, która zdobiła okładkę Antologi Polskiej Ilustracji Mangowej, wydanej przez to samo wydawnictwo. Poniżej zdjęcie przedstawiające wstępny wariant kolorystyczny. Twórcy informują również, że zdjęcie jest wykonane przy użyciu kiepskiego aparatu przy kiepskim świetle. Autor tego posta jest zauroczony i już nie może się doczekać, kiedy ta ślicznotka stanie u niego w pokoju na jego prywatnej półce pełnej komiksów.

Koniec pewnej epoki

Oficjalnie podano do wiadomości publicznej, że polski odział szwajcarskiej firmy Anime Virtual/Kaze, kończy działalność. Wielu fanów cieszy się z tego faktu, gdyż tłumaczenie nie zawsze odpowiadało ich wyrafinowanym gustom, a wszyscy wiemy, że fani m&a w Polsce są wybitnymi znawcami języka japońskiego. Drodzy państwo, zapominacie, że dzięki AV, na naszych półkach mogły stanąć takie hity jak Michico to Hatchin, czy Code Geass. Jednak nie martwcie się, AV nie znika całkowicie z polskiego rynku wszystkie tytuły, także te które miały zostać wydane w tym roku o czym pisałem tutaj, zostaną wydane przez Anime Gate.

Manga w telewizji...

...a ściślej w telewizji internetowej. Portal Pomorska.tv w swoim programie Regał 2.0 postanowił przybliżyć swoim widzom komiks japoński. W tym celu nakręcono wywiad z szefem wydawnictwa Hanami panem Radosławem Bolałkiem. Wywiad podzielono na trzy części, dwie można już obejrzeć w sieci. Wywiad ten jest świetnie zrobiony, zarówno pytania jaki i odpowiedzi są bardzo rzeczowe. Polecam szczególnie osobom, które mają niewielkie pojęcie o tym czym naprawdę jest ta manga. Poniżej linki do opublikowanych dotąd odcinków.

Część pierwsza
Część druga
 

...i anime w kinie

W ostatni weekend września w polskich Multikinach, będzie można obejrzeć hity anime z ostatnich lat. Wyświetlanych będzie 8 tytułów (Vexille, Appleseed, Millennium Actress, Ghost in the Shell 2: Innocence, Ruchomy zamek Hauru, Opowieści z Ziemiomorza, Mój sąsiad Totoro i Nausicaa z Doliny Wiatru). Maraton będzie trwał dwa dni. Oprócz projekcji filmów oraganizatorzy planują: m.in. wystawę komiksu japońskiego, warsztaty rysunku, prezentacje sztuk walki oraz prezentację mody japońskiej Nie muszę chyba pisać, że dla otaku są to seanse obowiązkowe?


Wieści z Isshu

Obiecałem sobie, że nie będę już nic pisał o najnowszych Pokemonach. Jednak doszła mnie informacja, która może wstrząsnąć tym uniwersum. Jak wszyscy wiemy od samego początku serii telewizyjnej wszystkie siostry Joy i oficerki Jenny wyglądały tak samo. Jednak w regionie Isshu mieszkają czarne owce tych rodzin, które wyglądają mniej więcej tak:Premiera najnowszych gier z serii Pokemon to w Japonii 18.09. Premiera w USA i Europie w przyszłym roku. Poniżej ostatni trailerek z serii. Tych, których interesują informacje o piątej poke- generacji odsyłam do moich wcześniejszych postów (1, 2, 3, 4, 5).


Dodaj komentarz:

Subskrybuj post | Subskrybuj komentarz

- Copyright © 2010-2014 Półka pełna komiksów - Ore no Imouto - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -